Web Faces of War





Faces of War Column Index, 2001 to present

The following list includes every monthly column published in the print edition of the Civil War News. Selected columns have been posted on my blog, Faces of War, and are indicated here with an .

The columns have been modified from the original print version. Endnotes have been added. The author bio and other information that typically appears at the bottom has been omitted. In some cases, a secondary image or images has been added to better illustrate the text. (In the print version, only the portrait of the soldier is included.) In most profiles, the headline has been changed to the original suggested by me on submission. (The headlines are changed to fit a very small print space.)

A number of the soldiers listed here served in more than one regiment of other military organization during the war. The units in which these men served are listed in chronological order.

January: William Monroe Trotter, 55th Massachusetts Infantry
February-March: Augustus Hunt Wright, 2nd Massachusetts Cavalry; 42nd Massachusetts Militia Infantry; 24th U.S. Colored Infantry

May: James Franklin Putnam, 11th Ohio Infantry; 8th Independent Battery Ohio Light Artillery

January: NO COLUMN
February-March: James Blake Dailey, 6th New York Cavalry
April: Samuel Jones Pickands, 1st Ohio Light Artillery
May: Edwin S. Likens, 115th Pennsylvania Infantry; 20th Pennsylvania Volunteer Militia; 132nd New York Infantry; 99th New York Infantry
June: Napoleon Bonaparte Fox, 14th New York Heavy Artillery
July: George R. Hall, 123rd New York Infantry
August: Dennis A. Moore, 61st New York Infantry; Tenth Veteran Reserve Corps
September: Orlando Kirtland Axtell, 1st N.Y. Infantry; 1st New York Mounted Rifles
October: John C. White, 49th New York Infantry
November: Michael Clancy, 2nd New Jersey Infantry; 5th New Jersey Infantry
December: John William Baldwin, 74th Ohio Infantry

January: Abram Garvin, 108th U.S. Colored Infantry
February-March: Henry C. Gaither, 39th U.S. Colored Infantry
April: Thomas Stafford, 67th U.S. Colored Infantry; 65th U.S. Colored Infantry
May: John Sample, 108th U.S. Colored Infantry; 24th U.S. Infantry
June: Martin Robison Delany, 104th U.S. Colored Infantry; 52nd U.S. Colored Infantry
July: Israel Justin Fearing, 1st Mass. Heavy Artillery
August: George Mitchell, 62nd U.S. Colored Infantry
September: Edward Leighton Porter, 2nd Connecticut Infantry; 18th Connecticut Infantry
October: George Hinman Fuller, 6th Maine Infantry
November: Charles Augustus Gardner Jr., 2nd Maine Infantry
December: Charles Abbott Butts, 121st New York Infantry

January: Jeremiah Saunders, 124th U.S. Colored Infantry
February-March: Lewis A. Fuller, 89th U.S. Colored Infantry; 92nd U.S. Colored Infantry
April: William Wright, 114th U.S. Colored Infantry
May: Robert Stoddart Robertson, 93rd N.Y. Infantry
June: Jesse B. Ditty, 9th Pennsylvania Cavalry
July: Albert E. Jackson, 78th U.S. Colored Infantry
August: Owens Dawson, 25th U.S. Colored Infantry
September: Charles Mudd, 108th U.S. Colored Infantry
October: George William Commodore, U.S. Navy
November: Charles W. Singer, 107th U.S. Colored Infantry
December: Jesse Hopson, 108th U.S. Colored Infantry

January: Reed Brockway Bontecou, U.S. Medical Corps
February-March: James W. Landon, 5th Iowa Cavalry
May: Henry Howard Huse, 8th New Hampshire Infantry
June: William A. Berry, 2nd Connecticut Infantry; 2nd New York Heavy Artillery
July: Henry Franklin Chew, 4th New Jersey Infantry; 9th New Jersey Infantry; 12th New Jersey Infantry
August: John H. Stevens, 16th New Hampshire Infantry
September: Alfred West, 23rd Ohio Infantry
October: George Lyon Bryant, 9th New Jersey Infantry
November: Hartson Price Allgore, 88th Ohio Infantry
December: Silas L. Johnson, 96th U.S. Colored Infantry

January: John Lewis Spalding, 1st Connecticut Infantry; 18th Massachusetts Infantry; U.S. Army
February-March: Dennis Edwin Barnes, 93rd New York Infantry
April: Edward Burgin Knox, 11th New York Infantry; 44th New York Infantry
May: Nicholas John Schott, 19th Michigan Infantry
June: Jehu C. Hannum, 9th Indiana Infantry; 2nd Indiana Cavalry; 11th Indiana Cavalry
July: Chauncey Barnes Reese, U.S. Corps of Engineers
August: James Wheaton Converse, 24th Massachusetts Infantry; 47th Massachusetts Infantry (see also October 2001)
September: Duane Legrange Tyler, 2nd Pennsylvania Heavy Artillery
October: Charles O. Oldfield, 20th Ohio Infantry; 96th Ohio Infantry
November: Alexander Marvin Lowry, 112th New York Infantry
December: George Washington Quimby, 4th Vermont Infantry

January: John Martin King, 13th Louisiana Infantry
Alexander Taylor Bell, 3rd Virginia Cavalry; Breathed’s Artillery Battalion
April: John Winfield Scott, Washington Artillery (Louisiana)
May: John Robert Ellis, 19th South Carolina Infantry; 1st South Carolina Infantry (Hagood’s)
June: James E. McBeth, 5th New York Infantry; 131st New York Infantry, 2nd Louisiana Cavalry
July: Frederick S. Morse, 12th New Hampshire Infantry
August: Matthew Arbuckle Bailey, 188th New York Infantry
September: Richard Mason Waterman, 31st Indiana Infantry
October: Isaac Newton Snively, 20th Pennsylvania Emergency Infantry; U.S. Medical Corps
November: Thomas Emerton Osgood, 12th New Hampshire Infantry
December: Andrew Freeman Shiverick, 28th Wisconsin Infantry

January: George David Raysor, 5th Florida Infantry
February-March: James J. McKinley, 4th Georgia Infantry
April: James D. Means, 5th Georgia Reserve Infantry
June: Addison Ball Chinn, 8th Kentucky Cavalry
July: John Alfred Beauchamp, 1st Tennessee Heavy Artillery; Martin’s Battalion of Confederate Reserve Artillery
August: James Trimble Brown, Confederate States Army
September: William Priestley Richardson, 13th Louisiana Infantry; Confederate States Army
October: John M. Coleman, 7th Kentucky Cavalry
November: Peter A. McEnery Jr., 12th Virginia Infantry; Capt. Edward Graham’s Company, Virginia Horse Artillery
December: Nathaniel Burwell Logan, 4th Virginia Infantry

January: Gabriel Caldwell Wharton, 10th Kentucky Infantry
February-March: Thomas Hun Berry, 8th Massachusetts Infantry
April: Jesse R. Millison, 29th Pennsylvania Infantry
May: James H. Krake, 44th New York Infantry
June: Lorenzo Dow Brooks, 7th Vermont Infantry
July: Thomas R. Clark, 1st Vermont Infantry; 6th Vermont Infantry; U.S. Signal Corps
August: John Lewis Ells Jr., 3rd Georgia Infantry
September: John S. Miller, 29th Iowa Infantry
October: Bryan Whitfield Cobb, 27th North Carolina Infantry; 2nd North Carolina Infantry
November: David Barnum, 5th Alabama Infantry
December: John Wesley Harris, 36th Texas Cavalry

January: Edward Payson Lee, 11th Vermont Infantry; 1st Vermont Heavy Artillery
February-March: DeWitt Clinton Alden, 26th Michigan Infantry
April: William Wilson Morrell, 20th Maine Infantry
May: Algernon Marble Squier, 9th Vermont Infantry; U.S. Medical Corps
June: John William Fenton, 2nd Kansas Cavalry; 132nd New York Infantry
July: Joseph Sandman, 44th New York Infantry
August: George C. Howell, 7th Vermont Infantry
September: Charles Henry Swan, 24th Wisconsin Infantry
October: Darwin Colbin King, 14th New York Heavy Artillery
November: Henry E. Glazier, 2nd Missouri Cavalry; 113th U.S. Colored Infantry
December: William H. Swan, 27th New York Infantry

January: Robert Dempsey, 7th Connecticut Infantry
February-March: Edward Macy Marshall, 40th New York Infantry
April: Marcus Jones Hagar, 53rd Massachusetts Infantry
May: William W. Dutcher, 8th Massachusetts Infantry; 23rd Massachusetts Infantry
June: Henry Augustus Blanchard, 5th New York Cavalry; 13th New York Cavalry
July: George H. Decker, 143rd New York Infantry
August: James F. Gates, 149th New York Infantry
September: NO COLUMN
October: Stephen Hosmer Green, Second Company, Massachusetts Sharp Shooters; Third Veteran Reserve Corps
November: Cyrus T. Batchelder, 17th Connecticut Infantry
December: Henry C. Kane, 82nd New York Infantry; Second Battalion, Veteran Reserve Corps

January: David Hayes McMicken, 5th Pennsylvania Reserve Infantry (34th Pennsylvania Infantry)
February-March: Robert Bruce Chamberlin, 4th New Jersey Infantry; 21st Massachusetts Infantry
April: Andrew Jackson Marlatt, 86th New York Infantry
May: Marcus Conant, 11th Massachusetts Infantry; 3rd Massachusetts Heavy Artillery
June: George Pierce Jr., 10th Massachusetts Infantry
July: William Blackstone Williams, 2nd Massachusetts Infantry
August: Daniel A. Masten, 56th New York Infantry
September: George Parkman Denny, 45th Massachusetts Infantry
October: Aaron Hunt Ingraham, 48th New York Infantry
November: Martial Eugene Imbert, 90th New York Infantry; 73rd U.S. Colored Infantry; 96th U.S. Colored Infantry
December: Lyman Sawin Hapgood, U.S. Volunteers

May: John Wesley Pierson, 7th Iowa Infantry
June: Edward Richmond Washburn, 53rd Massachusetts Infantry
July: Motier Lafayette Norton, 18th New York Infantry; 1st Veteran Reserve Corps
August: Robert G. Hastie, 11th Wisconsin Infantry
September: Sullivan Wayne Burbank, 14th U.S. Infantry
October: Henry Pearce, 11th Kansas Cavalry
November: James Wheaton Converse, 24th Massachusetts Infantry; 47th Massachusetts Infantry (see also July 2008)
December: Samuel Bean Noyes, 12th New Hampshire Infantry; 1st U.S. Volunteer Infantry


facebook_logo facebook_logo   flickr_logo